Chorał Gregoriański podczas Ofiary Mszy Świętej śpiewanej co i jak śpiewają wierni objaśnienia (w aktualizacji).
W tym dziale przedstawione będą odpowiednie śpiewy mszalne na wszystkie okresy roku liturgicznego, z odpowiednimi zapisami nutowymi, w tym także antyfony Asperges me i Vidi aquam oraz antyfony maryjne, zwyczajowo śpiewane po Ofierze Mszy Świętej.
W roku liturgicznym wyróżniamy następujące okresy:
OKRES BOŻEGO NARODZENIA albo WCIELENIA dzieli się na:
- Czas Adwentowy
- Czas Bożego Narodzenia
- Czas po Epifanij
OKRES WIELKANOCY czyli ODKUPIENIA dzieli się na: - Czas Siedmdziesiątnicy, Sześćdziesiątnicy, Pięćdziesiątnicy
- Czas Wielkiego Postu
- Czas Męki Pańskiej
- Czas WIELKANOCNY
- Czas po Zielonych Świątkach
Wszystkie te okresy mają przypisane śpiewy liturgiczne.
W czasie Adwentu, przed Najśw. Ofiarą śpiewana jest antyfona Asperges, podczas niej – Msza XVII wraz z III Credo, a po niej – antyfona Alma Redemptoris Mater.
Zasady dotyczące śpiewu podczas Ofiary Mszy Świętej śpiewanej:
Asperges me i Vidi aquam
Jeśli wierni włączają się w śpiew, to śpiewają razem i równo z prowadzącym chórzystą, w odpowiednim tempie i tonacji, z właściwymi przerwami. Wynika to z obowiązującego w tym względzie zapisu nutowego, zawartego w zatwierdzonych przez Kościół Św. księgach liturgicznych, tj. Kyriale Romanum i Graduale Romanum.
Wypada, aby wierni, którzy włączają się w śpiew, umieli korzystać z ww. zapisu nutowego. Oprócz wskazanych ksiąg liturgicznych, jest on również dostępny w naszych modlitewnikach – Credo in Unum Deum.
(będzie możliwość dla wiernych z korzystania z zapisu nutowego, którzy nie mają nutowego zapisu Antyfon, Ofiary Mszy Św. i Credo).
Śpiew antyfony Asperges (w czasie wielkanocnym – Vidi aquam) zawsze rozpoczyna kapłan, a kontynuuje prowadzący śpiew chórzysta.
Śpiew części stałych Ofiary Mszy Świętej:
Kyrie – zawsze zaczyna prowadzący Chórzysta.
Gloria – intonuje Kapłan, a kontynuuje prowadzący chórzysta.
Credo – intonuje Kapłan, a kontynuuje prowadzący chórzysta.
Sanctus – zawsze zaczyna prowadzący chórzysta.
Agnus Dei – zawsze zaczyna prowadzący chórzysta.
Śpiew części stałych Ofiary Mszy Świętej zawsze prowadzi chórzysta (nie zawsze je zaczyna). Wierni dostosowują swój śpiew do śpiewu prowadzącego chórzysty, wykonując odpowiednie części na przemian z chórzystą, zgodnie z zapisem nutowym.
Zalecane jest, aby osoby, które nie czują się na siłach, by śpiewać w odpowiedniej tonacji, tempie, równo i zgodnie z zapisem nutowym razem z prowadzącym śpiew chórzystą, wstrzymały się od śpiewu do czasu gruntownego zaznajomienia się z poszczególnymi śpiewami, których nagrania wraz zapisami nutowymi niniejszym zamieszczamy.
Serdecznie zachęcamy wszystkich wiernych a, zwłaszcza wiernych uzdolnionych muzycznie, aby sukcesywnie zapoznawali się z nutami i nagraniami poszczególnych części Mszy Św. na dany okres liturgiczny i Credo oraz Antyfon przed i po Ofierze Mszy Świętej, aby śpiew podczas liturgii w naszej kaplicy brzmiał coraz piękniej, dla większej Chwały Bożej i zbudowania dusz wiernych.
Msza XVII :
KYRIE :
SANCTUS :
AGNUS DEI :
WIERNI ŚPIEWAJĄ – DEO GRATIAS :
CREDO III :
ANTYFONA MARYJNA NA CZAS ADWENTU ALMA REDEMPTORIS MATER ton prosty :